Vajinal Mantar

Vajinal Mantar

Vajinal Mantar

Kadınların hayatlarının farklı dönemlerinde rastladıkları vajinal mantar hastalığının en büyük sebebi; candida albicans virüsüdür..

Aşırı duş, ıslaklık, vajinal bölgenin hijyenine dikkat göstermemek, aşırı antibiyotik kullanımı, diyabet, aşırı kilo, doğum kontrol hapları, bağışıklık düşüklüğü, rahatsızlığın sık görülen sebeplerindendir. Vajinal mantar bu gibi durumlara dikkat etmeyen kişilerde sık sık tekrarlayabilir.

Kesilmiş peynir kıvamında olan kokusuz bir akıntı salgılar. Kızarıklık, kaşıntı vulva şişmesi rahatsızlığın en büyük işaretlerindendir. Tahrişli bölgede ağrılı ve yanmalı idrar da rahatsızlığın alametlerindendir. Şayet bu durumlar fark edilmediyse mantar, vajinal muayene esnasında simir testi sonrasında da fark edilebilir. Bağışıklığı yüksek kişiler bu rahatsızlığı hiç fark etmeden bile bünyesinde taşıyabilir.


Tedavisi

Fitiller, kremler ve ağız tabletleri hastalıkta endikedir. Esas tedavi şekli  diyabet intöleransı ve bağışıklık sisteminin kontrol altına alınmasıyla ilintili olabilir. Tedavi süresi, hastalığın ana sebebine ve kişiden kişiye de değişmektedir. Vajinal mantar bulaşıcı bir rahatsızlık olduğundan hem acı miktarı sebebiyle hem de bulaşmaması açısından bu süreçte ilişkiye ara verilmeli.

Önlemler

Vajinal bölge hijyenine, bölgenin nemli kalmamasına, pamuklu hava geçiren çamaşır kullanımına dikkat edilmelidir. Parfümlü kimyasal katkılı prezervatifler, krem ve spreyler bu bölgeden uzak tutulmalıdır. Kilo artışına dikkat edilmeli, günlük pamuklu iç çamaşırlar düzenli olarak değiştirilmeli, yazın sıcak aylara dikkat edilmeli sürekli olarak tampon kullanılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Folik Asit başlıklı makalemizde Folik Asit hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM