Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Tırnaktaki Beyazlıklar Neden Oluşur?

Tırnaktaki Beyazlıklar Neden Oluşur?

Zaman zaman tırnaklarımızın üzerinde beyaz lekeler oluştuğunu görürüz. Bu lekeler aslında vücudumuzun sağlığının bozulduğuna yönelik küçük çağrılardır. Ancak bilindiği gibi bu durum kalsiyum eksikliğinin değil çinko eksikliğinin habercisidir. Vücudumuzdaki bazı eksiklikler nedeniyle tırnaklarımız zayıflar, daha çabuk kırılır ve üzerinde beyaz lekeler oluşur. Bunlardan ilki çinko olmak ile birlikte B6 vitamini, A vitamini ve demir eksikliği de bu duruma yol açabilmektedir. Beyaz lekeler tırnak dibinde oluşur ve tırnak uzadıkça ilerler. Bu durum birçok kişiye rahatsızlık verebilir.

Tırnaktaki beyaz lekelerin oluşmasını etkileyen bir diğer etmen ise manikürdür. Özellikle kadınların yaptırdığı manikür işlemi tırnağın fazla zedelenmesine hatta iltihap kapabilmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle manikür yaptırdığınız yeri iyi seçmeli, temizliğine titizlik ile dikkat etmelisiniz.

Tırnaktaki beyaz lekelerin oluşmasında etkili olan diğer faktörler arasında tırnağı ve tırnak etlerini yemek, çok sık tırnak kesme, tırnaklarını masaya veya başka bir yere vurmak, ağır kimyasal içeren temizleyicileri eldiven takmadan kullanmak bulunmaktadır. Tüm bu davranışlar tırnak diplerinde ve uçlarında beyazlamalara yol açmaktadır.

Tırnaklar üzerinde oluşan beyazlıkları önlemek için öncelikle bu davranışlardan kaçınmalı ve vücudunuzda bulunan vitamin eksikliklerini giderebilmek için sağlıklı gıdalar tüketmelisiniz. Özellikle beyaz et, kırmızı et, balık, yumurta, peynir, süt gibi besinler vitamin ve kalsiyum açısından oldukça yararlıdır. Yüksek oranda çinko içeren ıspanak da tırnaklarınızda oluşan beyazlıklardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Hakkında Sevgi Ece

Gezmeyi seven yazarımız :)

Leave a reply