Tampon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tampon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tampon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mens döneminde farklı tercihlerden dolayı birçok kadın ped kullanımı yerine tampon kullanmayı tercih edebiliyor. Peki, mens döneminde tampon kullanmak doğrumu, ne kadar doğru bunu inceledik.

Tampon, vajina içine yerleştirilen ve salgılanan kanı emen pamuktan üretilen bir maddedir. Silindir şeklinde vajinanın iç yapısına uygun olarak tasarlanan unsurlar kadınlar tarafından özellikle denize girerken tercih edilmektedir.

Peki, bu maddeler pedlere göre daha mı riskli? Tampon ve pedlerin formu birbirinden farklı görünse de aslında ikisi de pamuk dokulu olduğundan pek bir risk faktörü taşımamaktadır. Bu konuda doğru hijyen kullanım esastır. Sık sık tampon değiştirerek kullandığınızda doğru bir kullanım yöntemi gerçekleştirmiş olursunuz. Tampon kullanımında en büyük sorun yaşanılası toksik şoklara bağlı olarak gelişir ki bu durumda tamponu yanlış zamanda ve yanlış şekilde çekme uygulamalarına bağlı olarak gelişmektedir.


Toksik şoka neden olan stafilokok bakterisiyse bu konuda en büyü sorundur. Çevrede sıkça bulunan bu bakteriler zehirlenmeye neden olarak toksik şok yaşatır. Bu durum kendini üşüme, bulantı, kusma, baş ağrısı, halsizlik ve yüksek ateşle ortaya koyar. Yanı sıra semptomları böcek / yılan sokmasıyla aynıdır.

Doğru Tampon Kullanımı

Tamponlar 4 ila 8 saat aralığında geri çekilmeli ve daha fazla vücutta tutulmamalıdır. Bu konuda toksik şok yaşamanıza neden olabilecek en büyük eylem gece uykusunu tampon ile geçirmektir. Tampon kullanırken; küçük boyda olanlardan alınmalı, sadece pamuk bazlı olanlar tercih edilmeli ve parfümlü alerjen etkiler yaratabilecek olanlardan kaçınılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan ASCUS – SMEAR başlıklı makalemizde ASCUS ve smear hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM