Ana Sayfa / SAĞLIK / Rahim Ağzı Yarası Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Rahim Ağzı Yarası Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Rahim ağzı yaraları, smear testi ile bir hastalık tespit edilip edilmemesine, yaranın boyutuna ve hastanın şikayetine göre tedavi edilir veya takip edilebilir.

 

Küçük boyutta, şikayet vermeyen ve smear sonucu temiz gelen hanımlarda, hiçbir müdahale yapmadan takip edilebilir. Sadece vajinal enfeksiyon tedavisi uygulanabilir.

 

Boyutu geniş, ilişki sırasında kanama, ağrı gibi şikayetler veren yaraların yakılması veya dondurulması faydalıdır. Tedavi edilmez ise şikayetler artacak, rahim ağzındaki tahribat da artarak, kronik bir hal alacaktır.

 

Smear sonucunda hücresel bozukluklar, rahim ağzı hastalıkları saptanan hanımlardaki yara tedavileri ise, öncelikle biopsi işlemleri ile tanının konması, gerekirse leep veya konizasyon işlemlerinin uygulanmasını gerektirir. Smear sonucunda problemi olan hanınların tedavi edilmemesi, ileri derece rahim ağzı hastalıklarına, belki de tanısı erken konacak veya önlenecek bir rahim ağzı kanserine yol açabilir.

 

Bu sebeplerden dolayı, rahim ağzı yaraları her kadında farklı sonuçlara sebep olabileceğinden, smear testi ile hastalık varlığı veya yokluğu saptanarak tedavi kararı alınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ASCUS – SMEAR

ASCUS – SMEAR Smear veya pap-smear, jinekolojik muayene sırasında rahim ağzından kolay bir şekilde alınabilen, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir