Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Polikistik Over Semptomları Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Polikistik Over Semptomları Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Yaşadığımız dönemde kadınlarda sıklıkla görülen Polikistik over semptomları östrojen ve progesteron hormonlarında yaşanan aksaklıklar neticesinde görülür. Bu sayede yumurtalıklarda iyi huylu kistler meydana gelebilir. Genellikle üreme çağında ortaya çıkar. Endokrin bazlı bir bozukluktur. Kronik şekilde ortaya çıkabilir. Kadınların yaşam kalitesini alt üst eden bir durumdur. Faktörleri ise genetik ve çevresel olarak nitelendirilmektedir. Aslında bu hastalık anne karnında başlar. Hipotezi kaynaklı hastalık bebeklerin anne karnında ki gelişme geriliğiyle de başlayabilir. Doğduktan sonra anne karnında yeterli besinlerden eksik kalan bebek bünyesinde taşıdığı besin değerlerini tutumlu kullanma eğilimi gösterir. Metabolizma ise bu tutulmaya biriktirme alışkanlıklarıyla cevap vereceğinden obezitesorunu  sıklıklahastalarda görülen durumlardandır. Bu yüzden önlem olarak kilo kontrolü ilk aşamadır. Uzun süre yumurtlayamama neticesinde görülebilir.

Bu yazımızda Neleri İnceleyeceğiz :

  • Polikistik Over Semptomları Belirtileri
  • Polikistik Over Semptomları Tedavisi

Polikistik Over Semptomları Belirtileri

1 – Düzensiz adet ve hamile kalınamama belirtileri olarak sayılabilir.

2 – Tüylenmiş göğüs, parmak üstü, üz ve karın

3 – Küçülen göğüsler, kalın ses, dökülen saçlar, kilo alımı, akne, aşırı ağrılı regl, kısırlık başlıca emareleridir.

Polikistik Over Semptomları Tedavisi

Sağlıklı beslenerek, egzersiz yaparak, regl döneminizi düzenleyebilirsiniz. Öte yandan doğum kontrol hapları hastalığı tedavi edebilen en basit yöntemlerdendir. Böylelikle akne, regl düzensizliği de ortadan kalkar.

Polikistik Over Semptomları için ameliyat uygulamaları da mümkündür. Bu ameliyatlar sayesinde oluşan kistler alınır. Bu hastalığa bağlı olarak; şeker hastalığı, kalp damar rahatsızlıkları, rahim veya meme kanseri riskinde artış gösterebilmektedir.

Hakkında KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

Leave a reply