Karnitin / L-Carnitine Nedir

Karnitin / L-Carnitine Nedir

Karnitin / L-Carnitine Nedir

Bir aminoasit olarak bilinen L-Carnitine, vücudun karaciğer ve böbreklerinde üretilmekte, sperm, kalp, kas ve beyinde de depolanmaktadır. Bu aminoasit sağlıklı bir bireyde vücuda yeterken bazı kişilerde eksikliğinden ötürü dokulara gerekli kadarı taşınmadığı için rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Karnitin / L-Carnitine Nedir - image L-Carnitine on http://kadinlarmelektir.com


Karnitin / L-Carnitine Kullanım Koşulları

  • Kalp; Bir kişinin kalp krizi geçirdikten sonra bu aminoasit ilacını takviye olarak alması ikinci kalp krizinin geçirilmesinin önüne geçmektedir. Kalp krizi ataklarının yok olmasına ve kalbin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Doktor kontrolünde alınması gerekmektedir.
  • Diyabet; Diyabet hastalarında görülen kollarda, bacaklarda ve vücudun çeşitli bölgelerinde yer alan his kaybının oluşması bu aminoasit sayesinde giderilebilmektedir. Hissizlik gerçekleşen bölgede sinirlerin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Anjin; Anjin rahatsızlığı bulunan kişilerde yer alan göğüs ağrılarının giderilmesinde etkili olan bu aminoasit bu kişilerin ağrı çekmeden egzersiz yapabilmelerine de yardımcı olmaktadır. Doktor kontrolünde alınması gerekmektedir.
  • Damar Hastalıkları; Kronik bir şekilde kişide meydana gelen damar tıkanıklığı ya da damar sertleşmesi gibi konularda oldukça faydalı olan bu aminoasit, bu rahatsızlıklardan ötürü kişinin bacaklarında meydana gelen kasılma, kramp girme ve ağrı yaşanma gibi durumların en aza indirilmesine de yardımcı olmaktadır.
  • Sperm; Erkeklerde meydana gelen sperm sayısının azlığı doğrultusunda bu aminoasitin takviye olarak kullanımı sperm sayısının yükselmesine etki etmektedir.
  • Hipertiroidzm; Yüksek oranda çalışan tiroidlerin kişilerde bulundurduğu sinirlilik hali, el titremesi, kalp çarpıntısı gibi etmenlerin görülmesini azaltan bu aminoasit doktor kontrolünde tüketilmesi gereken bir etkiye sahiptir.
  • Böbrek Hastalıkları; Bu aminoasidin üretiminden böbrekler sorumlu olduğundan dolayı böbrek hastalıkları aminoasidin de üretilmesini yavaşlatacağı için doktorlar tarafından hastalara tavsiye edilebilmektedir. Yine de doktora danışmadan alınmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Arpacık Nedir Nasıl Geçer başlıklı makalemizde arpacık nasıl geçer ve Arpacık Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM