Hamilelikte Miyom

Hamilelikte Miyom

Hamilelikte Miyom

Miyomu olan hanımlar öncelikle gebe kalıp kalamayacaklarını merak ederler? Gebe kaldıktan sonra da düşük veya erken doğum durumlarıyla karşılaşabilirler mi? bu konuları düşünüp, araştırırlar.

Miyomlar genellikle kısırlık veya gebe kalamama sebebi değildirler. Ancak rahim içindeki submüköz myomlar embriyonun tutunmasını engelleyebilir, rahim içinde rahim zarına baskı yapan büyük miyomlar da hem embriyo tutunmasını engelleyebilir, hem de gebelik döneminde büyüyerek erken doğum veya düşüklere sebep olabilir.


Bu yüzden her kişi her miyom şartlara göre değerlendirilmeli, miyomların alınıp alınmamasına bu şekilde karar verilmelidir.

Mevcut miyomlar ile gebe kalındığı zaman, gebeliğin özellikle ilk 3-4 ayında miyomların çapı artmaktadır. Küçük miyomlar fazla sıkıntı yaratmazlar, ancak çapı büyük olan miyomlar ağrı, düşük veya erken doğum tehdidi yaratabilirler. Bu dönemde şikayetlere ve miyom çaplarına göre dinlenme ve bazı medikal tedaviler önerilerek, uygulanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Boş Gebelik Nedir başlıklı makalemizde boş gebelik, boş gebelik belirtileri ve boş gebelik nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Hamilelikte Miyom

BİRDE BUNLARA BAKIN

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM