Erkek Kısırlığı İnfertilite

Erkek Kısırlığı İnfertilite

Erkek Kısırlığı İnfertilite

Erkekte kısırlık bir kaç sebepten olabilmektedir. En çok azosperm sorunu erkeler için kısırlık nedenidir. Azosperm erkekte canlı sperm sayısı sıfır olması demektir yani canlı sperm kadın yumurtasını döllemsi için yoktur. ERkeler bu durumda en çok ameliyatla teseden sperm bulunması yöntemiyle tüp bebek yaptırmaktadır. Başarı oranı düşük denilecek kadar azdır. Doğal bitkiler ve 3 aylık 6 aylık ine ve ilaç tedavileriylede az sayıda sperm sağlanabilir. Tabi her spermi olan erkek tüp bebekte başarı gösterecek diyemeyiz. Biraz tıpında bu konuda tam cevap veremediğini döyleyebiliriz. Genelde ülkemizde her olaya bakıldığı gibi tüp bebek olayınada ticari bakılmaktadır. En iyim diyen hastamı çok düşünürüm diyen doktor bile malesef sitemin işleme prensibinden dolayı ve yoğumluktan dolayı hastayla çok ilgilenemekte ve hasta para ödemekten başka bir şey düşünememektedir.

Detaylı araştırmalarda erkek sperm üretiminin strese, çalışma ortamına, alınan gıdalara çok dayalı olduğunu söylemektedir. Stres, alkol, sigara herşeyde olduğu gibi üreme sisteminde de olumsuz etki yaratmaktadır.

Erkek azosperm yoksa ve hala uzun denemelere rahmen gebe bırakamıyorsa sperm kalitesi devreye girmektedir. Erkekte sperm sayısı, sperm ileri hareketliliği ve morfolojisi çok önemlidir. Her nekadar tüp bebek merkezleri 1 tane işimize yarar deselerde hastalar defalarca tüp bebek yaptırmakta umut bağlamakta gerek maddi gerek manevi yıkıma uğramaktadır. Yukarıda anlattığımız gibi malesef tüp bebek merkezleri hastalara bu gözle bakıyoruz deseler de sistemin içinde hastanın pisikolojisi bozulmaktadır.


Günümüzde hastasına bu gözle bakan doktorlorda vardır. Hemen tüp bebek kesinlikle yapmadan ilk önce hastanın durumunu detaylı sperm analizini dna testini semen testini, hotmon testlerini ( özellikle testesteron durumu ) istemekte ve detaylı inecelemeden sonra hastasını ilk önce tedavi edip sonra tüp bebeğe yönlendirmektedir. Eğer erkekten kaynaklanan bir durmunuz varsa tüp bebek yaptırmadan önce sperm kalite ve sayınızı düzeltmelisiniz.

Konu ile ilgili sitemizin soru cevap bölümündeki soruları inceleyebilirsiniz.

İstanbulda erkek kısırlığı ile ilgili çok iyi doktorlar buşunmaktadır. Günümüzde teknolojinin çok ilerlemesiyle birlikte tüp bebekten önce spermi detaylı analiz edip anne yumurtasına transfer etmektedirler.

İngilterede yapılan yeni çalışmalar ve buluşlarla birlikte artık erkek kısırlığı veya kadın kısırlığını tarihe karışıyor. Yakın gelecekte artık kısır erkeklerden alınan dna larla labratuar ortamında sentetik sperm üretielcektir. Aynı şekilde kadından alınan dna larla sentetik yumurta üretimi olacaktır. Gen kesme yöntemi ilede erkek dna sında spermde buşunan bozuklukar kesilip atılacaktır. Belkide gelecekte artık genetik hastalıklar ortadan kalkıp yaşam kalitesi uzayabiliecektir.

Bir önceki yazımız olan Test tüpü bebeği nedir? başlıklı makalemizde test tüp bebek, test tüpü bebeği ve tüp bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Erkek Kısırlığı İnfertilite"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
kullanıcı
Ziyaretçi

ben istanbul tüp bebek aret bey ve acıbadem bülent tıraş hocada tüp bebek yaptırdım ikside erkekden sperm testi istemedi 1 yıl önceki test ile yaptılar, soruncada 1 tane lazım sizde sperm var dediler. inanmayın ilk önce sperm testinizi sadece bu işi yapan iroloklara gösterin en son tüp bebek yaptırın yoksa çoook paranız gider,

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM