Bebeklerin Kısa Süre Sonra Uyanmasının Sebebi

Bebeklerin Kısa Süre Sonra Uyanmasının Sebebi

Uyku yaygın bilinen aksine beynin fonksiyonunun durduğu bir durum değildir. Uyku dinlenmeye ihtiyaç duyduğumuz için ortaya çıkar. Özellikle uyku halindeyken de beynimiz uyanıkken olduğu kadar çalışır ve dışarıdaki şeyleri duyar, anlar. Uyku halinin en önemli kısmı o gün öğrenilen ve yaşanan her şeyin depolandığı andır. Hem enerji hem de mantıklı kararları verebilmemizin ana sebebi uykudur.

Çocuklu ailelerin durumlara daha tahammülsüz veya sinirli tepki verdiği bilinen bir gerçektir. Bunun ana sebebi bebeğin uyumaması sebebiyle ebeveynlerin de uyuyamamasıdır. Peki bebekler neden kısa sürede uyanabiliyor, bu soruyu yanıtlayacağız.


Uyku üzerine yapılan araştırmalar huzur anından daha çok farklı evrelerin olduğunu kanıtlamıştır. Özellikle uykunun hızlı göz hareketli (REM) veya dinlendirici uyku (non-REM) olması dikkat çekicidir. Yetişkinler ortalama 90 dakika içerisinde hafif uykudan derin uykuya geçiş yaparlar, yine 90 dakikalık bir süreçten sonra tekrar rem uykusuna geçerler. Ayrıca rem uykusu insanın rüyalarını gördüğü bölümdür. Bebeklerde ise durum biraz daha farklı gelişmekte. Bebeklerdeki döngü 90 değil 35 ila 40 dakikalık bir döngüdür. Bebeklerin rem uykusundan non-REM uykusuna geçiş yapamaması sonucunda uyanmasıyla birlikte aile için uykusuzluk da başlar. Bebeklerin uyku geçişi yapamadan sabahı etmesi sebebiyle enerji düşüklüğü, sersemlik gibi belirtiler görülmektedir.  Zorla uyutulan bebeklerde döngü sırasında da yardım beklenir. Özellikle bu uyku döngüsünü öğrenmesini ve bu dönemi atlatmasını sağlamak adına bebeğin kucakta sallanması, emzirerek uyutulması gibi aşamalardan geçebilirsiniz. Bebekler uykuya karar verip kendi başlarına uyuduklarında döngülerinde bir problem yaşamazlar.

Bir önceki yazımız olan Erken doğumda ülke farklılıkları başlıklı makalemizde erken doğum, prematüre bebek ve preterm doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM