Bebeklerde Grip ve Tedavisi

Bebeklerde Grip ve Tedavisi

Bebeğinizi gripden korumanın en iyi yolunun grip mevsiminden (Ekim – Mayıs) önce her yıl grip salgılanmasını sağlamaktır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) herkes 6 ay ve üzeri her yıl çekilen grip önerilir. Özellikle 5 yaşından küçük çocukların grip aşısı yaptırmaları önemlidir, çünkü büyük çocuklardan çok grip kaynaklı ciddi sağlık sorunları yaşıyor olma ihtimali yüksektir.

Grip belirtileri ve bulguları

Bununla birlikte, bebeğiniz gribe yakalanırsa bile, yine de gribe yakalanabilir. Ve grip , tüm çocuklar, hatta sağlıklı çocuklar için tehlikeli olabilir . Bebeğinizin sağlık uzmanına başvurabilmeniz için grip belirtilerini bilmek önemlidir. Bu işaretler veya belirtiler varsa bebeğiniz gribe yakalanabilir :

  • Çok yorgun
  • Yüksek kuru öksürük ve boğaz ağrısı
  • Ateş (genellikle 101 F üzerinde), titreme veya vücut titreme
  • Baş ağrısı veya kas veya vücut ağrıları
  • Aç değil
  • Burun akıntısı
  • Kusma (atma) ve diyare

Gribe maruz kalan bebekler genellikle daha sancılı, daha yoğun ve ortak soğuk algınlığı olan bebeklere göre daha rahatsız ve mutsuz görünürler.


tedavi

Bebeğinizdeki grip virüsünü tedavi etmek veya önlemek için sağlayıcı antiviral bir ilaç reçete edebilir. Bir antiviral, virüslerin yol açtığı enfeksiyonları öldüren bir ilaçtır. Antiviral ilaçlar bebeğinizin gripini hafifletebilir ve bebeğinizin daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir. Antiviraller de pnömoni gibi ciddi grip komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Grip için antiviraller en az iki gün içinde belirtiler veya semptomlar olması halinde kullanılır.

Bebeğiniz grip açısından yüksek risk altındaysa, sağlayıcı, gribi semptomlarına başlar başlamaz antiviral reçete edebilir. 5 yaşından küçük tüm çocuklar edildi 2. Çocuk daha genç özellikle çocuklar, grip için yüksek risk altındadır erken doğmuşolması ya da (37 gebelik haftasından önce) kronik sağlık koşullarını astım ya da benzeri, orak hücre hastalığı , aynı zamanda yüksek risk altındadır.

Hâlâ kubbe kullanmadıysan, seni ve bebeğinizi grip aşısı için almak çok geç değil. Bebeğinizin sağlayıcısı çekime gidebilir ve birçok eczaneye ve diğer yerlere bunu teklifte bulunur. Bebeğiniz için grip aşısını nereden bulabileceğinizi öğrenmek için HealthMap Aşı Bulucu kullanın.

Bir önceki yazımız olan Babalar ve emzirme ilişkisi başlıklı makalemizde baba, babalar emzirme ve emzirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM