Aşılama Ne Zaman Yapılır

Aşılama Ne Zaman Yapılır

Aşılama, intrauterin inseminasyon işlemi (İUİ), yumurtlama takibi ve zamanlanın ayarlanması ile yıkanmış spermlerin rahim içine verilmesidir.

Bu durumda zamanlama ve hafif yumurtlama problemi yaşayan çiftlerde, sperm sayısının hafif düşük olduğu ve yine hafif spermiogram bozukluklarında, bir grup polikistik over sendromlu anne adaylarında açıklanamayan infertilitede süre çok uzun değil ise aşılama işlemi yapılabilmektedir.

İki yılı geçmeyen açıklanamayan infertilite problemleri yaşayan çiftler, iş ve seyahatlerden dolayı zamanlamayı ayarlayamayan çiftler, hafif polikistik over hastalığı ve hafif spermiogram sıkıntısı yaşayanlar aşılama işlemi için uygun grupları oluştururlar.


Aynı tanıları arka arkaya iki paragrafta açıklamamın sebebi, aşılama işleminin ancak uygun çiftlerde başarılı olacağını düşünmemden dolayıdır. Çünkü kısırlık süresi 2 yıldan uzun, anne veya baba adaylarından kaynaklanan daha ciddi problemler yaşayan çiftlerde yumurta takibi ve aşılama işlemleri sonuç vermemektedir.

Aşılama tedavisi uygun çiftlerde, çiftin gebe kalma oranını yaklaşık % 15 kadar artırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Aşılama Sonrası başlıklı makalemizde aşılama ve aşılama sonrası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM